Sezona godišnjih odmora je počela, opredelili ste se za putovanje u daleke krajeve sveta ili ste pak poželeli da obiđete rođake sa sela. Udaljenost ne igra veliku ulogu kad su zdravstveni problemi u pitanju. Oni vas mogu snaći bilo gde, kako na Havajima tako i u nekom malom selu u planini.
Stomačni problemi na letovanju
Kod dužih putovanja često se dešava da pravimo pauze, a te momente iskoristimo da popijemo kafu ili neki drugi napitak. Tada najčešće ne razmišljamo o tome da li je u tom napitku flaširana voda ili je voda sa česme, koja možda neće prijati našem stomaku.
Ovo često dešava u našoj zemlji ili u zemljama u regionu, koje još uvek koriste vodu sa česme za piće i pripremanje napitaka. Pa je u tom slučaju bolje za osveženje izabrati neki flaširani proizvod.
Isto se može desiti i u inostranstvu, bilo da je u pitanju neka udaljena destinacija ili neka od naših bližih komšijskih država. Često i sama promena vazduha, načina pripremanja hrane ili korišćenje začina na koje naš organizam nije navikao može dovesti do toga da vaše uživanje upropaste dosadni stomačni problemi.
Ono što lekari preporučuju jeste da svoj digestivni trakt naoružate dobrim bakterijama korišćenjem nekog od mnogih probiotika.
Takođe, potreban je izuzetan oprez pri odabiru restorana ili pekara, taverni koje će za vas pripremiti hranu. Nisu retki slučajevi trovanja hranom, koja je veoma podložna kvarenju na visokim tempreraturama usled neadekvatnog čuvanja ili pripremanja.
Jedna od stvari koja bi bila pod obazvezno, bilo gde da putujete, je da kupite najbolje putno zdravstveno osiguranje koje će pokriti troškove lečenja ukoliko vam bude bilo potrebno.
Kako sprečiti mučninu tokom vožnje
Spakovali ste konačno sve stvari, potrpali sve što vam je palo na pamet, za nekoliko sati ćete krenuti na put. Čest pratilac u toku putovanja, naročito ukoliko su i deca putnici su mučnina i povraćanje koje nastaju kao posledica vožnje.
Postoje načini da se utiče na to da se tegobe smanje, kao što je smanjen unos hrane neposredno pred put, rashlađeno prevozno sredstvo kojim putujete, uzimanje lekova koji utiču na to da mučnine nestanu.
Dakle, ukoliko teško podosite putovanje pokušajte da se pripremite na vreme tako što ćete preduzeti sve neophodne mere da vam putovanje protekne u što boljem raspoloženju. Kada stignete na mesto odmora svi vaši problemi će nestati i moći ćete da se opustite i uživate.
Preterano izlaganje suncu šteti zdravlju
Često nas ponese osećaj zadovoljstva i sreće kada dočekamo toliko isčekivano leto i sve njegove čari. Desi se da zaboravimo ili zanemarimo jednu jako bitnu činjenicu. Suncevi zraci su opasni po naše zdravlje! Bez adekvatne zaštite u vidu garderobe, šešira, kao i preparata za mazanje kože ne bismo smeli da krenemo na putovanje.
Priprema kože za vrele sunčeve zrake je jedna od najbitnijih stvari na koje ne bismo smeli da zaboravimo. Nedovoljno pripremljena koža često izgori na suncu, a to može izazvati i niz drugih zdravstvenih komplikacija. U vidu visoke temperature ili glavobolje i povraćanja, što može ukazivati na toplotni udar.
Zato i Svetska zdravstvena organizacija savetuje da se izlaganje suncu u najtoplijem delu dana svede na minimum. Ili u potpunosti izbegava. Ukoliko su u pitanju deca period od 11 do 16 časova je vreme koje bi deca trebalo da provode u rashlađenim prostorijama, nikako ne na suncu.
Nakon ovog perioda možete nastaviti sa uživanjem, igrama na plaži ili se prepustiti čarima vode i morskim avanturama. Dakle, naoružajte se dobrim šeširima, naočarima za sunce, preparatima za negu kože i uživajte u svojom godišnjem odmoru.
Postoji više načina kako da se zaštitimo od sunca.
Fizičke povrede na letovanju su među najčešćim zdravstvenim problemima
Da li ste ljubitelj plaža sa sitnim mekanim peskom ili da vam više odgovaraju kamenite plaže? Da li su vaš izbor do detalja uređena letovališta ili ste egzibicionista i volite izazove, pa vas privlače divlje plaže i neistražene morske dubine?
Za koju god varijantu da se odlučite ono što je zajedničko da do nekih fizičkih povreda može doći. Morsko dno je često mesto za morske ježeve, razne vrste riba koje mogu da povrede kožu dece ali i odraslih.
Zato je bitno izabrati dobru plažu, na kojoj su ovakve povrede svedene na minimun. Takodje, rasekotine, koje mogu nastati kao posledica nekog oštrog predmeta, nisu retka pojava. Zato se preporučuje nošenje lagane obuće, koja vam neće smetati a ipak će vam obezbediti bezbedno kretanje kroz vodu i po pesku.
Kako sprečiti ujede insekata i alergije
Propratni pratilac na letovanju su često alergije, koje mogu nastati kao posledica raznih faktora.
Česte letnje alergije su alergija na sunce, alergija na neke čestice iz vazduha, na razne vrste trava ili drugih biljaka koje cvetaju u letnjem periodu.
Ovo naročito može biti izraženo u predelima sa bujnom vegetacijom kao što su banje, planine, sela ili neka druga odmorišta, mada nisu nemoguća ukoliko ste se opredelili za more.
Insekti kao pratioci ovakve prirode su normalna pojava.
Da biste predupredili nastanak komplikacija koje mogu nastati kao posledica alergija, bilo onih od biljaka ili pak nekih ujeda bilo bi dobro da svoju putnu apoteku obezbedite nekim lekom koji deluje na alergije i na taj način sprečite dalje komplikacije i probleme.
Obavezno pre puta obezbedite najbolje putno osiguranje koje će biti najbolji prijatelj za one koji imaju problem sa alergijom.
A najpre se informišite šta tačno osigurava putno zdravstveno osiguranje.
Nakon što ste spakovali stvari, opremili se za sve moguće i nemoguće scenarije koji vas mogu snaći na putu i posle na letovanju, konačno je vreme da se opustite i uživate na dugo očekivanom odmoru. Uživajte.
Za preporuku je i životno osiguranje koje daje i opciju štednje!