Blog

Opatija: 12 mesta koja treba posetiti
17 Augusta, 2016

odmor u opatiji

Ako želite da se šetate plažama i obalama na kojima su kročile noge proslavljane balerine Isidore Dankan, češkog kompozitora Gustava Malera, i njegovih kolega Đakoma Pučinija i Franca Lehara, onda je Opatija prava destinacija za vas.

Od Beograda je udaljena 580, a od Rijeke samo 15 kilometara. Kao i Rijeka, pripada primorsko-goranskoj županiji. Opatija broji nešto više od 11 hiljada stanovnika.

Umerena mediteranska klima obezbeđuje podnošljivo topla leta i blage zime, a od vetrova je štite obronci obližnje planine Učka. Stoga u Opatiju turisti stižu kako na letovanja, tako i na zimovanja.

Prelepe plaže, slikovito prirodno okruženje, bogata istorija, raznolikost arhitektonskih stilova, uređeni parkovi, fontane i luksuzni hoteli čekaju vas u Opatiji. Za vas smo izdvojili 12 mesta koja treba posetiti.

1. Vila Angiolina

opatija parkovi i zelenilo

Bogati riječki trgovac i mason sa titulom viteza, Iginio Scarpa, sredinom 19. veka podigao je vilu i nazvao imenom svoje pokojne žene. Izgradnja vile označila je početak razvoja turizma u Opatiji.

Vila je izgrađena u paladijevskom stilu, odnosno u arhitektonskom stilu inspirisanom delima Andree Palladija, italijanskog renesansnog arhitekte. Površina od hiljadu kilometara kvadratnih raspodeljena je na tri sprata čija se težina oslanja na neokorintske stubove smeštene u prizemlju vile.

Unutrašnjost prizemlja dekorisana je iluzionističkim slikama, zastorima, ogledalima. Prvi sprat organizovan je kao izložbeni prostor, dok su na trećem radne prostorije i biblioteka.

U prostorijama ove vile organizuju se različiti kulturni i sportski događaji: seminari, kongresi, koncerti, festivali, izložbe.

Danas je u njoj svoj prostor jednim delom našao i Hrvatski muzej turizma, dok je svoja druga dva dela smestio u umerničkom paviljonu „Juraj Matija Šporer“ i Švicarskoj kući. Muzej je otvoren 2007. godine i ne naplaćuje posete.

2. Park Angiolina

vile u opatiji

Iginiju Scarpi je bavljenje trgovinom omogućilo da u park ispred svoje vile zasadi raznovrsne biljne vrste poreklom iz Kine, Južne Amerike, Australije i Japana. Crvena japanska kamelija jednostrukog cveta istakla se među ostalim biljkama.

„Veroni nitko ne može uzeti balkon, Romea i Juliu; Dubrovniku Minčetu i činjenice o prošlosti slavne Republike, Lovranu njegove marune ili trešnje a Opatiji njene kamelije.“ (Jan Bernard Urban)

Na površini od 2,7 hektara zemlje danas je zasađeno više od 150 vrsta drveća i žbunova poput lovora, magnolija, palmi, borova, sekvoja, maslina i drugih. Nisko rastinje u mirisnom parku uredno je podšišano i smisleno oblikovano.

3. Crkva Svetog Jakova

crkve u opatiji

Grad nekada poznat pod imenima Sankt Jakobi ili Abazzia, današnje ime dobio je po opatiji sv. Jakova koju su Benediktinci na samom početku 16. veka podigli za svog opata. Opatiju kraj samog mora činili su samostan za opata i malena crkva sv. Jakova.

Iako su pojedini delovi crkvice ostali netaknuti, ostali delovi strukture renovirani su u više navrata. U unutrašnjosti crkve čuva se i replika skulpture „Pieta“, čuvenog hrvatskog vajara i arhitekte Ivana Meštrovića.

4. Park Svetog Jakova

Park koji je više puta ponosno poneo titulu „najlepši hrvatski park“ smešten je u središtu grada. Okružuju ga crkva sv. Jakova, nekadašnji samostan, hoteli Imperial, Milenij i Kvarner i umetnički paviljon Juraj Šporer. Ima nekoliko ulaza, a na ulazu sa glavne ulice postavljena je i ploča sa prikazom parka.

Podeljen je na dva dela, od kojih je jedan deo smešten uz samo more. U drugom delu parka pažnju privlači neobarokna fontana. U središtu njenog mramornog bazena kružnog oblika izvajane su skulpture grčkog boga Sunca – Helija i grčke boginje Meseca – Selene.

5. Šetalište Lungomare

arhitektura opatija

Šetalište staro 105 godina i dugo 12 kilometara prateći liniju morske obale proteže se od Voloskog preko Opatije, Ičića i Ike do Lovrana.

Drvene krošnje obezbeđuju šetačima hladovinu i zaštitu od sunčevih zraka. Klupe im pružaju mogućnost odmora i užitka u pogledima na morsku bistro-plavu pučinu i manje ili više kamenite morske obale.

Sa gornje strane šetališta lako se preko dana uz ručak ili piće osvežite na terasama barova, kafića i restorana. Kada sunce zađe, ljubitelji večernjih izlazaka će u njima pronaći zabavu.

6. Djevojka sa galebom

opatija atrakcije

Najčešći motiv razglednica poslatih iz Opatije i magneta kupljenih u istom gradu jeste skulptura Djevojke sa galebom. Na steni pored šetališta Lungomare zagledana u pučinu uspravnih leđa stoji „Opatijska nimfa“. U ruci joj je galeb raširenih krila, spreman da poleti.

Skulptura je postavljena 1956. godine i rad je akademskog vajara Zvonka Cara, a njena izrada trajala je oko godinu dana. Model za opatijski zaštitni znak bila je gospođa Jelena Jendrašić iz Crikvenice, koja je u martu 2015. godine preminula.

Skulptura je posebno impresivna u noćnim satima kada biva osvetljena reflektorima, ali i kada Opatiju zahvati nevreme. Tada se talasi razbijaju o obalu, voda preleva preko okolnih stena, a „Opatijska nimfa“ rađa iz morske pene.

7. Madonna del Mare

Na mestu današnje „Djevojke sa galebom“ nekada je boravila „Madonna del Mare“ tugujući za grofom Arthurom Kesselstadtom poginulim u moru nedaleko od obale. Za vreme prolećne oluje, 1951. godine, figura biva oštećena, a kasnije i odneta sa stene.

Pozlaćena replika ove statue danas obitava pored crkve sv. Jakova, dok se njen restaurirani original čuva u prostorijama koje u Vili Angiolini zauzima Hrvatski muzej turizma.

8. Umetnički paviljon „Juraj Matija Šporer“

Prednji deo današnjeg umetničkog paviljona, a nekadašnje poslastičarnice, sagradilo je deoničko društvo iz Beča – „Quarnero“ 1900. godine. Stražnji deo dograđen mu je za vreme italijanske uprave, 1930. godine. Ubrzo posle toga postaje izložbeni paviljon.

Krov paviljona je ravan, a ulaz natkriven polukružnim tremom sa stubovima. Ispred ulaza kružno je postavljeno trinaest kamenih oblika koji su delo vajara Ljube de Karine.

Umetnički paviljon „Juraj Matija Šporer“ domaćin je mnogobrojnih izložbi.

9. Župna crkva Navještanja Blažene Djevice Marije

crkva marije djeve u opatiji

Pored crkve sv. Jakova, Opatija poseduje i Župnu crkvu Navještanja Blažene Djevice Marije. Njena se zelena kupola izdvaja među građevinama čiji su krovovi natkrvieni crvenim crepovima, te je izdaleka lako uočljiva.

Izgradnju neoromantičke trobrodne crkve početkom dvadesetog veka započeli su Austrijanci po nalogu njihovog cara Franje Josipa I. Prvi svetski rat prekinuo je radove, ali su petnaestak godina kasnije Italijani dovršili njenu gradnju.

10. Hotel Kvarner

Elegantni hotel Kvarner, smešten uz samu obalu mora, najstariji je hrvatski hotel na Jadranu. Prvi hotel u Opatiji otvoren je 1884. godine nakon samo deset meseci gradnje. Prvobitno je planiran kao lečilište plućnih bolesti za aristokratiju i članove kraljevskih porodica.

Međutim, nakon što su banjski bazeni izgoreli u požaru, 1913. godine sagrađena je svečana Kristalna dvorana ukrašena kristalnim lusterima različitih veličina. Ona je i danas domaćin svečanih balova, koncerata, festivala i drugih kulturnih događaja.

Danas trospratni hotel žućkaste fasade sa četiri zvezdice poseduje 87 soba, jedan lift, restoran, bar, bazen i sopstvenu plažu.

11. Hotel Imperial

Hotel Imperial je Društvo južnih željeznica izgradilo samo godinu dana nakon završetka prvog hrvatskog hotela na Jadranu, uvidevši da Kvarner ne može da ugosti sve brojnije posetioce Opatije.

Prvobitno ime hotela bilo je „Kronprinzessin Stephanie“ po austrijskoj prestolonaslednici Štefaniji. Italijani su ga preimenovali u „Regina Ellena“. Tri godine nakon završetka Drugog svetskog rata nosio je ime „Moskva“, da bi 1966. dodine dobio današnji naziv.

Sa jedne strane, od svog kolege ima četrdeset soba, jedan sprat i jedan lift više. Sa druge strane, poseduje jednu zvezdicu manje. Zlatna dvorana drugog opatijskog hotela pandan je Kristalnoj dvorani hotela Kvarner.

12. Hotel Belvedere

hoteli u opatiji

Sredinom devetesetih godina 19. veka jedan mađarski doktor je u Opatiji otvorio lečilište sa četiri objekta. Početkom dvadesetog veka ustanova je dobila različite nagrade, priznanja i diplome za uređenje, higijenske uslove, opremljenost.

1924 godine, kada je Opatija Rimskim sporazumom pripojena Kraljevini Italije, ustanova je preimenovana, da bi šest godina kasnije bila pretvorena u hotel koji danas ima dve zvezdice.

Opatijski hoteli nisu bilo kakvi hoteli. Njihova istorija i činjenica da su oni pioniri turizma u Hrvatskoj bitniji su od njihovih smeštajnih kapaciteta. Čak i ako niste u situaciji da u ovim hotelima odsednete, obavezno ih posetite.

plaze u opatiji

Rezervišite smeštaj (hotelski ili privatan – najmanje je bitno) i obavezno pred polazak na put, obezbedite povoljno najbolje putno osiguranje. A sada – pravac Opatija! Srećan put!