Zen baštovanstvo drevna ideja
Da biste uopšte i krenuli u izučavanje i bavljenje zen baštovanstvom, potrebno je da se ubacite u meditativno stanje ili drugim rečima da se vratite sebi, miru i jednostavnosti za koju poštovaoci zena kao načina življenja kažu da je smisao života.
Zen bašta, bilo mala ili velika, tu je da vam pruži osećaj mira, stabilnosti i podseti vas koliko je lepo biti u sadašnjem trenutku.
Počeci zen baštovanstva nalaze se u Japanu, u periodu Muromanči između 14. i 16. veka nove ere. Vladari tog perioda trudili su se da baš uz pomoć zen budizma dopru do svh slojava društva i prošire učenja zen budizma kako u religijskom tako i u umetničkom smislu.
Zen basta kao uvod u meditaciju
Zen monasi su osmislili zen baštu kao način da se kombinovanjem različitih elemenata oponaša suština prirode i nađe unutrašnji mir. Iako su na početku zen bašte bile namenjene „viđenijim“ japancima, kasnije su i mnogi drugi uspeli da otkriju prednosti bega u baštenski mir.
Kao što neživotnim osiguranjem, osiguravate svoj dom od fizičkih neprilika, tako i detaljima koje donose elementi feng shuija prikazani kroz zen baštovanstvo osiguravate da je prostor u kome živite ili radite zaštićen od „energetskih neprilika“.
Zen bašta – kako napraviti
Kako biste napravili sopstvenu zen baštu nije vam potrebno niti mnogo prostora a ni novca samo i ono osnovno, strpljenje i pažnja. Uz par jednostavnih detalja možete da pomognete kako sebi tako i prostoru u kome živite da izgleda otvoreniji i protočniji.
Za zen baštu ili kako se naziva i japanski zen vrt, ili japanska kamena bašta, potrebno je da se prvo promisli o tome gde će bašta biti postavljena. Važno je da položaj bašte omogućava da ona bude u celosti vidljiva sa jednog mesta po mogućstvu malo višeg od nivoa bašte. Zamislite da je baš to mesto, mesto na kome sedi budistički zen monah i može pogledom da obuhvati čitav prostor.
Postupci za stvaranje zen bašte su identični bilo da se odlučite za malenu zen baštu koja će vam stajati na stolu ili za nešto veću koja može da zauzme i celo dvorište.
Potrebno je da pripremite četvorougaoni kalup drveni kalup, veličine po izboru, i ispunite ga peskom ili šljunkom koji su tu kako bi oponašali more ili okean. Na početku je važno da pesak bude lepo poravnat kako biste mogli da počnete sa dodavanjem ostalih elemenata.
Zen basta –sastojci značenje
U veliku zen baštu možete ubaciti raznobojno kamenje različitih oblika, orezano drveće (naravno u srazmeri vaše bašte), raznovsnu mahovinu ili puzavice.
Kamenje je tu posebno važno jer predstavlja planine koje kao da iviru iz vode. Dok je za manju zen baštu preporučljivo da sadrži tek par stvari: osnovu pesak ili šljunak i kamenčiće – kao simbol zemlje, drveta, metala ili vatre.
Obratite pažnju da svi elementi budu malkice uronjeni u pesak ili šljunak koji čine osnovu vaše zen bašte. Smatra se da tako pozitivni efekti vaše bašte postanu još više pojačani.
Jednom kada počnete da dodajete sadržaj svojoj zen bašti, pazite da je ne pretrpate i ne postavljate objekte u središte bašte. Setite se da je ideja ovog prostora, malog ili velikog, da bude što je jednostavniji i mirniji moguć.
Kada jednom ispunite prostor postrebnim „sastojcima“ ne zaboravite da nabavite grabulju ili grbuljicu kojom ćete ravnati površinu bašte tako iscrtavati linije koje će podsećati na talase.
Zen basta – sustina iznad forme
Zen bašte su posebne jer u njima ne bi smelo da se nađe „živih“ bića. Iako je u nekim slučajevima dozvoljeno da se dodaje trava, u stvaranju klasične zen bašte ne uključujte cveće ili kakvo drugo bilje.
Budući da je zen baštovanstvo vremenom postalo veoma popularno nalaze se i mnogi primeri gde se u koristi „glamura“ vizuelne prijemčivosti skrenulo od jednostavnosti koja krasi zen baštu i koja je njena najveća prednost.
Setite se još jednom zen filozofije i njegove jednostavnosti koja čini svrhu čitavog života pre no što posegnete za suvišnim cvetovima i dekoracijom koja na prvi pogled može delovati kao sjajno rešenje iako je u sprotnosti sa suštinom zena.
Zenom do bolje koncentracije
Svakodnevnim grabuljanjem površine vaše zen bašte možete postići kako svoj unutrašnji mir tako i bolju koncentraciju. Sam postupak se ranje koristio kao priprema a uvođenje u stanje za početak meditacije a čak i ukoliko se ne bavite meditacijom, može vam pomoći da smireno podstaknete vašu kreativnost da se razbukta.
Čak se tvrdi da se grabuljanjem bašte možete izboriti sa nesanicom.
U Srbiji su zen bašte postale sve popularnije. Najčešće se kupuju za poklon ili prave u kući za „sopstvene potrebe“.
Bilo da odlučite da obradujete sebe ili druge jednom mirnom oazom, budite sigurni da je prava i jednostavna zena bašta uvek na vašoj strani. Pružaće vam mir, posećati na suštinu, prirodu i život a da od vas za uzvrat neće tražiti gotovo ništa.
Obezbedite sebi dve stvari za miran i uspešan život, životno osiguranje i zen baštu.