Leto je vreme kada treba zaboraviti na kuvani kupus i pasulj, kao i na sve ostale recepte masne i teške hrane.
Kao što se prepustite moru i plaži, tako se prepustite i morskim specijalitetima, koji spadaju u najzdraviju hranu na svetu.
Zašto je dobro jesti ribu?
Kažu za ribu da tri puta pliva. Jednom u vodi, drugi put u ulju i treći put u vinu.
Koliko je vrste riba, toliko je i recepata. Neki recepti su zahtevni i najbolje je prepustiti im se u restoranima ili u domu veštih kuvara, a neke možete sami slediti.
Riba štiti srce i krvne sudove zahvaljujući omega-3 masnoj kiselini, održava zdravlje kostiju, čuva vid, sprečava hiperaktivnost, održava moždane funkcije, smanjuje rizik dobijanja raka.
Hoćete li ribu baciti na žar, u vruću vodu ili ćete je pržiti na tiganju, hoćete li je samu staviti u rernu ili sa drugim sastojcima, napraviti salatu ili je jesti čak sirovu (npr.losos), odluka je na vama.
Jeste li se nekada zapitali zašto Japanci nemaju problem sa gojaznošću i srčanim oboljenjima? Suši je u Japanu tradicionalno jelo kome je najbitniji sastojak sirova ili dimljena riba.
Jedan od hranljivijih i osvežavajućih obroka jeste salata sa avokadom i lososom.
Riba i riblji potomci
Niste probali meso od ajkule? Možda je ovo leto kao stvoreno da probate „šniclu“ od ajkulinog mesa koju odlikuje kremasta struktura, blagi ukus i odsustvo koščica.
Slane grickalice obavezno zamenite prženim giricama ili ispohovanim sardinama. Umesto paštete, kao premaz koristite salatu napravljenu od konzervirane tunjevine.
Nemojte zapostaviti svoje čulo ukusa i ne probati jegulju u začinskom bilju ili spremljenu u belom vinu. Ukoliko ste na moru, dozvolite kuvaru da se „igra“ sa svežim ulovom i sastojcima poput limuna i pirinča, zadovoljstvo je zagarantovano.
Sećate se one ružne ribe sa otrovnim bodljama – škarpine? Nema ukusnije morske ribe koju možete spremiti vrlo lako u svojoj kuhinji. Dovoljno je očistiti je još malo i staviti u rernu da se ispeče.
Riba koja se vrlo često nalazi na srpskoj trpezi jeste oslić. Oslić možete jesti spremljenog sa belim lukom, krompirom, pirinčem, u sečuan, kari ili tomoto sosu, sa karfiolom, pečurkama, tartufima. Oktrijte kuvara u sebi, spremite oslić na najluđi način.
U konobi ste, s pogledom na more. Naručite da vam spreme na roštilju oradu ili brancin (riba sa najviše vitamina B). Za one koji bi da eksperimentišu sa mediteranskim ukusima, preporučuje se pečena orada sa mandarinom i limunom ili brancin spremljen u aromatičnom sosu od jabuke, luka, rotkvice, krastavca i smeđeg šećera.
Barakuda spremljena na maslinovom ulju je specijalitet sam po sebi dovoljan da vam krene voda na usta.
Najskuplji morski specijalitet – kavijar
Ako ste se ikada zapitali koji morski specijalitet je među najskupljima na svetu, odgovor je – kavijar Almas (ikra albino-beluge). Ovaj kavijar dolazi iz Irana i pakuje se u teglicama od čistog zlata.
Jedna teglica košta 2000 dolara. Međutim, ne morate biti šeik da biste uživali u lekovitom i luksuznom delikatesu drugih vrsti kavijara koji nose nazive po vrsti ribe od koje potiču.
Crveni kavijar je od lososa, a najpupularniji kavijar je onaj koji se dobija od jesetre i boja varira od bele, preko zlatne do crne. Tradicinalno se jede zlatnom kašikom ili delom školjke, jer u dodiru sa metalom gubi lekovita svojstva.
Morsku hranu možete da kombinujete sa vinima, pivom i žestinom.
Keba Kraba na trpezi
Rakovi se svrstavaju u niskokaloričnu i laku hranu. Oni sadrže male količine zasićenih masnih kiselina i obiluju omega-3 kiselinama. Rakovi snižavaju loš, a povećavaju dobar holesterol, štite arterije i sprečavaju pojavu tromba.
Za one koji imaju problem sa kardiovaskularnim problemima, preporučuju se rakovi spremljeni na roštilju, pari ili bareni.
Među manjim rakovima se ubrajaju kozice i gambori. Od sitnih kozica i gambora se prave rižota i umaci, oni koji su srednje veličine se spremaju na buzaru, a najveći se peku na roštilju. Ko kaže da se lazanje spremaju samo od mlevenog mesa? Spremaju se i od gambora.
Na moru niste bili ako niste makar jedanput jeli pastu sa kozicima.
Kraba je sličnog ukusa kao i gambori, samo ima manje holesterola. Zamenite varijantu klasične pljeskavice sa hamburgerom od krabe.
Specijaliteti sa jastogom su skupi delikates i priča za sebe, a toj tvrdnji ide u prilog činjenica da se u kuvaru Salvadora Dalija našao i recept pihtije sa jastogom.
Jastog se kuva u vreloj vodi, a ukus njegovog mesa je izraženiji i bolji ukoliko se u lonac ubaci živ! Tek nakon što se skuva, odstranjuju mu se klješta i rep. Uz jastog se poslužuje grilovano povrće, pečurke ili zelena salata. Jedan od njam-njam varijanti jedenja jastoga jeste kada se kuva u belom vinu.
Morske kastanjete
Školjke su čistači mora ali i čistači ljudskog organizma. One obiluju mineralom cinka koji nedostaje u ishrani modernog čoveka. Vrsta školjki kamenice se jede tek ulovljena, s nekoliko kapi limunovog soka, i predstavlja idelani afrodizijak.
Školjke spremljene na buzaru se moraju probati. Bez školjki ne možete zamisliti svetsku picu Frutti di Mare.
Školjke se uglavnom serviraju blago otvorene, u tanjirima za supu sa malom količinom tečnosti u kojoj su se kuvale. Školjka se odvaja ručno, a fino skuvano meso se hvata i jede uz pomoć praznih ljuštura.
Najčešće korišćene školjke u mediteranskoj kuhinji su dagnje, jakobova kapica, vongola, prstavac i palastura.
Lignje i hobotnice su morski izvor zdravlja
Lignje snižavaju nivo šećera u krvi, vitaminom B2 leče migrene, bogate su selenom koji pomaže pri stvaranju crvenih krvnih zrnaca i bakrom koji utiče na smanjenje zapaljenskih procesa.
Meso hobotnice je bogato gvožđem, taurinom (amino-kiselina koja utiče na rast mišića, snižava holesterol i pospešuje funkcije nervnih ćelija) i kalijumom.
Lignje se mogu baciti na žar ili spremati na maslinovom ulju, a pre toga napuniti pršutom, šunkom, finim kačkavaljem, povrćem, šampinjonima. Svinjske ražnjiće zamenite jadranskim ražnjićima napravljenim od mesa lignje.
Glavni sastojak mediteranske salate i grčkog gulaša jeste hobotnica. Takođe se može spremati u vinu ili sa krompirom. U restoranu umesto „teletine ispod sača“, tražite „hobotnicu ispod sača”.
Morsku hranu priprema i uslužuje skoro svaki bolji restoran, kako u svetu, tako i kod nas, izbor zdravlja je na vama. Ako nekada budete na destinaciji gde se nalazi neki od najboljih restorana na svetu, možda ćete biti uskraćeni za “pljeskavicu na kajmaku” , tu je filet ribe!
Kao što vaša duša i telo uživa u sunčanim danima i moru, dopustite i čulu ukusa da uživa u različitim varijantama i receptima morskih plodova. Uz povoljno putno osiguranje savetujemo da razmotrite i životno osiguranje koje je pored zaštite i sigurnosti i dobar izvor štednje!