fbpx

Poreč: 8 mesta koja treba posetiti

Jedinstvena kombinacija drevne istorije i moderne turističke infrastrukture omogućila je Poreču, da se sa Rovinjom periodično prepire oko titule „šampion hrvatskog turizma“.

Poreč – unikatno parče mediteranskog raja smešteno je na zapadnoj obali hrvatskog poluostrva Istra. Jedno je od najpopularnijih odmarališta najvećeg jadranskog poluostrva.

Broj stanovnika u gradu prelazi 15000. Umerena mediteranska klima sa toplim letima i blagim zimama Poreču i njegovim stanovnicima koji žive uglavnom od turizma obezbeđuje bogatu letnju turističku sezonu, ali i ponekog gosta za vreme zimskih meseci.

Kako je nastao Poreč?

Na prostoru jezgra porečkog starog grada Rimljani su još dva veka pre nove ere podigli utvrđenje. Vek kasnije to utvrđenje je proglašeno gradom i postalo deo jedne od rimskih kolonija.
Nakon pada Rimskog carstva grad je delio sudbinu mnogih Istarskih gradova, te su njime upravljale druge vojne i državne sile. Konačno, u septembru 1943. godine postao je deo Republike Hrvatske.

Koja mesta treba posetiti u Poreču?

1. Stari grad

Stari grad, njegove ulice, trgovi i građevine sačuvani od davnina najpouzdaniji su svedoci porečke istorije kroz dugi niz vekova. U Starom gradu do danas je ostao sačuvan raspored ulica utvrđenja koje su Rimljani, još u drugom veku pre nove ere podigli na toj lokaciji.

Pojedine ulice zadržale su čak i svoja tadašnja imena. Najužurbanija porečka ulica jeste ulica Decumanus koja se prostire u pravcu istok-zapad i ulica Cardo Maximus očuvale su svoj izvorni izgled.

Površine uskih ulica prekrivaju „mozaici“ napravljeni od kamenih blokova. Zbunjujuć je kontrast starih, trošnih fasada i onih sveže obnovljenih i prekrečenih.

2. U Poreču obavezno posetiti Eufrazijevu baziliku

Već skoro dvadeset godina Eufrazijeva bazilika se nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine. Najznačajniji kulturni spomenik u Poreču izgrađen je sredinom 6. veka za vreme vladavine cara Justinijana I i biskupa Eufrazija po kome vizantijska bazilika nosi ime.
Trobrodna katedrala oslonjena je na dva reda mramornih stubova. Unutrašnjost i pročelje ranohrišćanske crkve dekorisani su zlatnim mozaicima na kojima su predstavljene verske ličnosti, a među njima i sam biskup Eufrazije.
Prostorije Eufrazijeve bazilike domaćini su festivala klasične muzike „Koncerti u Eufrazijani“.
Za ulazak u baziliku odrasli plaćaju punu cenu karte od 40 kuna, studenti i deca koja pohađaju školu dobijaju popust od 20 kuna, dok je ulaz slobodan za decu do predškolskog uzrasta.

3. Trg Marafor

Trg Marafor, najstariji trg u gradu koji datira još iz doba Rimljana, smešten je na samoj ivici poluostrva. Trg kvadratnog oblika ukrašen je žardinjerama sa zasađenim cvećem i zelenim rastinjem. Na trgu danas posluje nekoliko kafića i koktel barova.

U blizini Marafora mogu se videti i ostaci dva hrama iz prvog veka: jednog posvećenog rimskom bogu rata (Marsu) i drugog posvećenog rimskom bogu mora (Neptunu).

4. Porečke kule

Sa namerom da se grad zaštiti od napada Otomanskog carstva, u 15. veku u Poreču je sagrađeno jedanaest kula, od čega su danas sačuvane samo tri: Severna, Peterokutna i Okrugla kula.

Severna kula podignuta je na severoistočnoj strani starogradskog jezgra uz zaliv Peškera. Njene ivice danas su delimično sačuvane. Iz onih okrnjenih oboda kule nazire se unutrašnja kamena struktura zidina.

Gotička Peterokutna kula, sagrađena je na ulazu u glavnu gradsku ulicu Decumanus. Visoko na njenom pročelju utisnut je reljef krilatog mletačkog lava simbola moći Mletačke republike.

Poprilično očuvana Okrugla kula podignuta je na jugoistočnom delu istarskog poluostrva uz Narodni trg.

Unutrašnjost kule ispunjavaju nepravilni hodnici, prolazi i puškarnice, otvoreni prorezi iz kojih se moglo zaštićeno izviđati i pucati na neprijatelja.

5. Posetite porečku izložbu u Romaničkoj kući

Iako je više puta nadograđivana i obnavljana, Romanička kuća je zadržala odlike romaničke arhitekture. Izgrađena je u 13. veku na mestu gde se dotiču trg Marafor i ulica Decumanus.

Na prvi sprat stiže se spoljnim kamenim stepeništem, dok se drveno stepenište koje vodi do drugog sprata nalazi u njenoj unutrašnjosti. Taj drugi sprat zajedno sa karakterističnom drvenom terasom dograđen je u 18. veku.

Danas je u prizemlju kuće galerija, a na njenim spratovima izložena je etnografska zbirka.

6. Zavičajni muzej Poreštine

Zavičajni muzej Poreštine naslednik je Pokrajinskog arheološkog muzeja Istre osnovanog 1884. godine i “Gradskog muzeja za umjetnost i povijest” osnovanog 1926. godine.

Devet godina nakon što je veliki deo muzejske građe Gradskog muzeja za umjetnost i povijest uništen u požaru 1943. godine, u baroknoj palati porodice Sinčić otvoren je Kotarski muzej Poreč, odnosno današnji Zavičajni muzej Poreštine.

U muzeju se čuvaju arheološki, etnografske, kulturno-istorijske, istorijske i galerijske zbirke iz kojih se mnogo može naučiti o Poreču i životu njegovih stanovnika.

7. Špilja koju treba posetiti – Baredine

Geomorfološki spomenik prirode i prvi speleološki lokalitet na hrvatskom delu Istre smešten je u zapadnom delu poluostrva između Poreča, Višnjana i Tara na pet kilometara udaljenosti od obale mora.

Obilazak pećine obuhvata šetnju osvetljenom i uređenom stazom dugom 300 metara, obilazak nekoliko dvorana i silazak do podzemnog jezera na dubini od 60 metara.

Špilja Baredine jedno je od retkih mesta u kojima možete sresti endemičnu životinjsku vrstu, čovečiju ribicu, jedinog vodozemca koji živi u pećinama.

Cena ulaznice za individualne posete kreću se od 45 do 70 kuna u zavisnosti od starosti doba posetilaca, i u nju je uračunat vodič. Obilazak jame moguć je na nekoliko svetskih jezika.

8. Istarska sabornica

Istarska sabornica je gotička franjevačka crkva iz 13. veka čija je unutrašnjost pet vekova kasnije preuređena u baroknom stilu. Iluzionističke freske u medaljonima postavljene na plafonu tipične su za barok.

Nekada je u zgradi Istarske sabornice zasedao regionalni parlament. Danas se u njoj održavaju različite kulturne manifestacije i svečane sednice županijske skupštine.

Plaže u Poreču koje treba posetiti

Iako Poreč nudi mnoštvo kulturnih i istorijskih sadržaja, ipak je on destinacija za letovanje. Stoga njegovi posetioci najveći deo svog vremena provode sunčajući se i kupajući na njegovim plažama.

Dve svakako najpopularnije plaže u Poreču koje treba posetiti jesu Zelena i Plava laguna.

9. Plaža Zalena laguna

U skrovitoj uvali, pet kilometara južno od Poreča, skrivena je plaža Zelena laguna. Na njoj se smenjuju šljunkoviti, popločani i stenoviti delovi plaže. Poseduje i deo namenjen nudistima.

Širok izbor zabavnih sadržaja obezbeđen je zahvaljujući obližnjim restoranima, barovima, sportskim centrima, prodavnicama i diskotekama.

10. Plaža Plava laguna

Plava laguna je najomiljenija porečka plaža, koja je deo istoimenog turističkog naselja. Od grada je udaljena tri kilometra južno, a poznata je po svojoj ekskluzivnosti. Njeno okruženje idealno je za sportske aktivnosti poput tenisa, biciklizma, jedrenja i drugih.

Boja mora ove plaže potseća na plaže u Opatiji.

Smeštaj u Poreču

Poreč nudi raznovrsne opcije za smeštaj. Dve glavne hotelske kompanije koje poseduju većinu hotela, odmarališta i kampova jesu Valamar i Laguna.

U gradu se takođe jednostavno pronalazi privatan smeštaj u apartmanima, sobama, kućama ili vilama.

Za pronalaženje odgovarajućeg i povoljnog smeštaja u Poreču, preporučljivo je da se time pozabavite čim saznate datum vašeg putovanja.

Pre polaska na put preporučujemo da sebi obezbedite i najbolje putno osiguranje.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *