fbpx

Putno osiguranje za Holandiju

Široka polja lala, klompe različitih boja koje nose gotovo svi Holanđani i impresivne vetrenjače zaštitni su znak jedne od sigurno najlepših zemalja evrope.

Holandija svojim turistima pored svih prirodnih lepota nudi i nezavoravan noćni provod u klubovima, koji nude mnogobrojne sadržaje od striptiza do ludih i nezaboravnih žurki.

Kraljevinu Holadiju čine četiri zemlje: Holandija, Aruba, Kurasao i Sveti Martin. Jedna od najlepših zemalja zapadne Evrope koja se graniči sa Nemačkom i Belgijom, a izlazi i na Severno more.

Zvanično, glavni grad Holandije je Amsterdam, u njemu kralj polaže zakletvu kada dolazi na vlast, ali Hag je središte svih političkih dešavanja, u njemu je sedište holandske vlade i u njemu živi kraljevska porodica. Tako da, ova dva grada imaju donekle titulu glavnih gradova Holandije.

Sama reč “Holandija”  znači “zemlja ispod vode”, jer se veći deo njene teritorije nalazi ispod nivoa mora koje je okružuje. Imajući to u vidu Holanđani su izgradili kanale dugačke preko 3000 metara da bi se područja koja su ispod nivoa mora odbranila od potapanja.

Amsterdam je od Beograda udaljen 1760km. U njemu živi oko 820 hiljada ljudi, a godišnje ga poseti oko 3,5 miliona turista.

Cena putnog osiguranja za Holandiju

Cena putnog osiguranja se često menja i zavisi od više faktora. Cena je različita za različite destinacije, broj dana, godišta putnika, vrste putovanja, da li je individualna ili porodična polisa, kao i visine osigurane sume i osiguravajuće kuće.

U ovom trenutku, na period od 5 dana, cena putnog osiguranja za Holandiju bila bi od 451-601 RSD po osobi zavisno od toga za koju se osiguravajuću kuću odlučite i koji nivo zaštite želite. Na period od 90 dana, putno osiguranje za Kipar za 1 osobu sada bi koštalo od 6,300-10,488 RSD.

Za tačnu cenu, najbolje je da pošaljete besplatan upit za putno osiguranje preko naše forme, a mi ćemo brzo pronaći najbolje rešenje za Vaše putovanje.

Da li je potrebna viza za Holandiju?

viza-za-holandiju

Srpskim državljanima koji imaju biometrijske pasoše nije potrebna viza za ulazak u Holandiju ukoliko njihov boravak nije duži od 90 dana.

Granična policija Holandije je stroga što se tiče ulaska na njenu teritoriju, pa se savetuje da uz sebe pored pasoša imate i vaučer gde ste uplatili smeštaj i povratnu kartu, ili ukoliko idete u posetu nekome onda pozivno pismo, koje je garant da nećete ostati ilegalno u Holandiji.

Obavezno kod sebe imajte polisu putnog osiguranja, mogu vam tražiti na granici ili na aerodromu.

Najtranzitniji i najpoznatiji aerodrom je amsterdamski “Shiphol” na koji sleću i avioni koji dolaze iz Srbije. Takođe, koriste se i aerodromi u Ajdhovenu i Roterdamu, mada na njima češće sleću manji avioni i specijalni letovi.

Koja je valuta u Holandiji?

najpovoljnije-putno-osiguranje-za-amsterdam

Kao i u većini evropskih zemalja i u Holandiji je zvanična valuta euro. Osim plaćanja u gotovini, u Holandiji perfektno funkcioniše sistem plaćanja karticama, a ukoliko imate neku drugu valutu možete je zameniti u eure u mnogobrojnim menjačnicama širom zemlje.

Ipak, preporuka za menjanje novca su železničke stanice na kojima imate “GWK” banke koje imaju najmanje provizije, a otvorene su 24 časa dnevno. Takođe, još jedna preporuka za menjanje novca su menjačnice Lorentz kompanije Damrak 31, koje takođe rade non stop.

Kada je najbolje vreme za posetu Holandiji?

vreme-u-holandiji-amsterdamu

Holandija im umerena leta kao i zime, najtopliji meseci su od juna do avgusta sa prosečnim temperaturama od 21 do 26 stepeni, tako da je to period kada se turisti najčešće opredeljuju da posete ovu prelepu zemlju.

U tom periodu su često gužve, mada vam to neće pokvariti uživanje.  U Holandiji možete uživati i u prizoru velelepnih vetrenjača koje se pokreću snagom vetra koji gotovo uvek duva. Magla je česta u jesenjim i prolećnim danima pa su tada uslovi za razgledanje lošiji.

Ono na šta biste trebali da obratite pažnju pri planiranju puta u Holandiju jesu njihovi praznici. Za vreme praznika ništa ne radi, a gradski prevoz vozi po prazničnom rasporedu.

Ukoliko se odlučite da posetite Holandiju van sezone bićete prijatno iznenađeni blagom klimo, dosta blažim zimama nego kod nas. Jedino što u zimskim mesecima često duva hladan vetar, na koji su Holanđani već navikli pa zato nose stalno ešarpe i šalove. Pripremite se i uživajte u svim lepotama koje nudi Holandija.

Vrmenska prognoza za HolandijuAmsterdam.

Telefonske i internet veze u Holandiji

internet-veza-u-holandiji-amsterdamu

Telefonski saobraćaj u Holandiji funkcioniše slično kao u većini drugih evropskih zemalja. Brojne telefonske javne govornice omogućavaju turistima da po povoljnim cenama obave razgovore.

Kartice možete nabaviti u turističkim organizacijama, poštama ili duvanskim prostorijama. Takođe, hoteli su najčešće opremljeni telefonima tako da vam to neće predstavljati problem.

Broj koji je potrebno da ukucate je 00, zatim kod zemlje, na primer za Srbiju 381 i kod grada, na primer za Beograd 11 i onda broj telefona.

Ukoliko vas neko u Holandiju hoće da pozove takođe unosi 00, zatim kod za Holandiju 31, a potom kod za grad, za Amsterdam je to 20 i onda broj telefona. U suštini, sve funkcioniše manje više slično kao kod nas.

Što se tiče interneta, postoje internet kafei u kojim dobijate na korišćenje i lap top i u kojima se korišćenje interneta naplaćuje, a u većini hotela i restorana gosti dobijaju pristup bežičnom internetu besplatno.

Saobraćaj u Holandiji

prevoz-u-holandiji-amsterdamu

Ukoliko u Holandiju odlučite da putujete sopstvenim automobilom potrebno je da imate važeću vozačku dozvolu Republike Srbije, saobraćajnu dozvolu, kao i međunarodnu vozačku dozvolu, a posedovanje zelenog kartona nije neophodno.

Savet svim turistima je da u Amsterdamu ne koriste svoje vozilo, jer je saobraćaj veoma gust, problem predstavljaju i mesta za parking. Kazne za prekršaje su izuzetno visoke i kreću se od 50 eura  do 600 eura. Najčešće se kažnjavaju prekoračenje brzine, pogrešno parkiranje i nevezivanje pojaseva.

Taksi vozila u Amsterdamu i drugim velikim gradovima ima dosta, s tim što cene taksi usluga nisu niske. Mada je to bolji izbor nego korišćenje sopstvenog automobila. Ono što se savetuje kao alternativa je gradski prevoz. Metro i tramvaji, koji idu često, a postoji i dobro izgrađena mreža, pa su svi delovi grada dobro povezani.

Cena karte je prihvatljiva, a ono što je neprihvatljivo je švercovanje putnika, za šta možete dobiti veliku kaznu. Kupovinom elektronskih kartica na trafikama ili stanicama omogućićete sebi bezbednu vožnju tako što ćete se čekirati prilikom ulaska u vozilo, kao i prilikom izlaska iz njega.

Veliki broj amsterdamaca koristi bicikl da bi se prevezli na mesto na koje žele, jer je to najlakši način da se probiju kroz gužvu i na vreme stignu na vreme. Zato je bicikl jedan od zaštitnih znakova Amsterdama.

Posedovanje narkotika u Holandiji

marihuana-u-holandiji-amsterdamu

Iako se često možemo susresti sa mišljenjem da je posedovanje opijata i raznih droga u Holandiji dozvoljeno, to nije tačno!

Isto kao i u drugim zemljama ovo je kažnjivo i krivično je delo. Jedina razlika je u tome što u Holandiji imate takozvane Coffee shops u kojima možete kupiti kanabis i proizvode od njega. Ali ih možete konzumirati samo tu, u toj radnji, a ne i iznositi van nje. Kupovina kanabisa je dozvoljena osobama starijim od 18 godina i to do 5 grama dnevno.

Proizvoditi, posedovati, prodavati, uvoziti i izvoziti drogu u Holandiji je zabranjeno.

Što se tiče pušenja ono je zabranjeno na većini javnih mesta, ali u ugostiteljskim objektima je dozvoljeno pušenje u određenim odvojenim prostorijama predviđenim za to.

Šta ne smete propustiti da vidite u Holandiji?

najpovoljnije-putno-osiguranje-za-holandiju-amsterdan

Amsterdam

Nalazi se na obali reke Amstel, izgrađen još u 12.veku, najveći je grad u Holandiji. On je veliki centar kulture, sa svojim brojnim muzejima, izložbenim salama, bioskopima. Takođe u njemu se nalazi veliki broj fakulteta, koje pohađaju mnogobrojni strani studenti. Srpski studenti rado studiraju u severnim zemljama. Kao i u Skandinaviji.

Sam centar grada, staro utvrđenje, koje je nastalo kao ribarski gradić, a   do 17 veka se izgradilo u glavni trgovinski centar Evrope. Danas tu možete videti najpoznatiji amsterdamski trg, trg Dam, okružen zgradama Kraljevske Palate, Nove crkve i zgradom muzeja Madam Tiso.

Kanali u Amsterdamu

povoljno-putno-osiguranje-za-amsterdam

Poznati kanali u Amsterdamu su nešto što se podrazumeva da ste videli ako ste dolazili u ovaj grad. Zato se često baš Amsterdam naziva “Severnom Venecijom”.

Za sve turiste koji žele da se voze turističkim brodićima, te usluge su dostupne kako preko dana tako i noću, a po svedočenju brojnih turista, izlet noću je izuzetan, jer uz osvetljenje Amsterdam izgleda još čudesnije.

Ulica crvenih fenjera

zabava-u-amsterdamu-seksi-sopovi

Mnogim turistima je upravo ovo prva asocijacija na Amsterdan… Ludi noćni provod uz striptiz i mnogobrojne klubove u kojima postoje raznovsni programi privlače veliki broj posetilaca.

Takozvana Crvena zona ili Red Light District je deo u samom centru Amsterdama u kojem uz šetnju možete razgledati izloge mnogobrojnih prodavnica koje prodaju igračke za odrasle,  razne vrste video materijala, časopisa, pa čak i devojke koje čekaju turiste koji žele da se na ovaj način zabave. To je nalik nekom zabavnom parku seksa.

Holandija za ljubotelje cveća

holandija-putovanje-osiguranje

Holandija je zemlja o kojoj se može govoriti u superlativu iz više razloga. Pored toga što je prva zemlja koja je dozvolila gej brakove, oni su broj jedan u mnogim drugim stvarima. Holandija je najveći izvoznik cveća u svetu.

Kada se spomene Holandija, većini ljudi su prve asocijacije cvetna polja lala koja plene svojom lepotom. Teraju vas da im se divite, čak i ako niste ljubitelj cveća. Ukoliko biste želeli da vidite svu lepotu koju one pružaju pravo vreme da otputujete u Holandiju je od polovine aprila do kraja maja .

Lale se sade u redovima različitih boja, od ljubičaste, bele, crvene, žute i narandžaste. Prizor rascvetalih polja pravi je raj za oči.

Holandija je poznata po tome da ima cvetnu berzu, kroz koju prođe veliki deo cveća koje možete kupiti u bilo kojoj cvećari u Evropi.

Aukcijske kuće su mesto gde možete doći  i izabrati cveće koje se vama sviđa, a ono se za samo nekoliko sati može isporučiti na vašu adresu u bilo kod delu Evrope da se nalazite. Ovo mesto donosi Holandiji profit od nekoliko miliona evrića svake godine.

Kukenhof – najveća cvetna bašta u svetu, smeštena je u gradiću Lisu, a u njoj se svake godine zasadi preko 7 miliona vrsta različitog cveća. Otvorena je samo 60 dana godišnje, od sredine marta do kraja maja, pa ukoliko želite ovo čudo da vidite to je pravi period za vašu posetu Holandiji.

Vetrenjače kao zaštitni znak Holandije

holandske-vetrenjace-putovanje

Još jedna značajna stvar bez koje Holandija ne bi bila ista jesu vetrenjače.

Nekada ih je u Holandiji bilo mnogo, čak oko 10 000, ali te taj broj vremenom smanjivao, pa ih trenutno ima svega 1000. U Amsterdamu ih ima samo 8, i od njih 8 samo 2 su dosupne za javnost i za razgledanje. Ostale su zatvorene da bi se sačuvao njihov izgled.

Vekovima unazad vetrenjače su sastavni deo holandske kulture, bilo da se koriste za industrijske svrhe, za mlevenje žitarica kao što su kukuruz ili pšenica ili se koriste za odvođenje viška vode. Koliko značaj vetrenjače imaju u životu Holanđana govori to da oni imaju i Dan vetrenjača, koji se slavi u maju.

Raznobojne klompe mala umetnička dela kao deo holandske kulture

holandske-klompe

Osim prelepih polja lala i čuvenih holandskih vetrenjača ono što mnoge asocira na Holandiju su šarene klompe. One predstavljaju mala umetnička dela. Još od pre nekoliko hiljada godina su farmeri zbog viška slobodnog vremena od različitih vrsta drveta počeli da prve klome.

Polako vremenom one postaju svakidašnja pojava kod Holanđana, jer su bile izdržljive i dugo su mogli da ih nose. Kasnije, obućari su počeli da šiju klompe i od drugih materijala i da ih ukrašavaju različitim dezenima i motivima.

Postepno, one postaju simbol Holandije, a danas se prodaju malene klompe kao suveniri koji nesumljivo podsećaju na ovu prelepu zemlju.

Hajniken ekspirijens

pivo-u-holandiji

Hajniken pivara u Amsterdamu je postala nacionalni spomenik, renovirana je kad je proizvodnja ovog svetski poznatog piva premeštena u drugi grad. Tada postaje deo nacionalne baštine i dobija naziv Hajniken ekspirijens, pa postaje najpoznatije mesto za organizaciju sastanaka.

Na ovom mestu se možete upoznati sa kompletnom istorijom kompanije, njihovim članovima porodice i proizvodnjom najpoznatije marke piva na svetu. Na vrhu zgrade se nalazi 6 različitih prostorija koje služe za organizaciju različitih manifestacija.

Rijksmuseum – Nacionalni muzej

kultura-u-holandiji

Ovaj muzej predstavlja najveći muzej u Holandiji ako se posmatra broj zbirki koji se tu čuvaju, broj zaposlenih. Ali i veličina zgrade i budžet koji se za njega odvaja. Radno vreme muzeja je svakog dana od 10 do 17 časova. Godišnje kroz ovaj muzej prođe više od milion turista.

Takođe, u njemu se održavaju izložbe najvišeg kvaliteta, a izdvajaju se i velika sredstva za obrazovanje.

Muzej Van Goga

amsterdam-putovanje-putno-zdravstveno-osiguranje-povoljno

Svi ljubitelji umetnosti neće dozvoliti sebi da odu iz Amsterdama a da ne obiđu muzej u kojem se nalazi najveća zbirka Van Gogovih slika. Ovaj muzej lako ćete naći, jer se nalazi u amsterdamskoj muzejskoj četvrti.

Do njega saobraća tramvaj broj 2 i 5 iz Centralne stanice. Organizatori su ovde mislili o svemu, pa su za ljude koji su u posetu muzeju došli sa decom, vikendom organizovane radionice za decu uzrasta od 2 do 6 godina, koja se tako mogu zanimati dok su roditelji u obilasku muzeja. Radno vreme muzeja je od 10 do 18h.

Kuća Ane Frank

najpovoljnije-putno-osiguranje

Dok je buktao Drugi svetski rat na području Holandije, mala devojčica po imenu Ana Frank, dve godine se sa svojom porodicom skrivala u podkrovlju jedne zgrade. Iako ova priča nema srećan kraj, jer su na kraju otkriveni i poslati u logore, samo je Anin otac preživeo.

Danas je od te kuće napravljen muzej u kojem posetioci mogu da vide istorijske dokaze i spise koji govore o tome kakva su sve stradanja ljudi preživljavali. Ovde se mogu videti i originalni delovi dnevnika koji je ova hrabra devojčica vodila.

Radno vreme muzeja je od 9 do 19 časova, a korišćenje kamera i pravljenje video snimaka je strogo zabranjeno. Do ovog muzeja od Centralne stanice idu tramvaju 14, 13 i 17 a nije daleko ni pešaka. Laganim hodom se stiže za 20 minuta.

Pored ovih znamenitosti postoji još mnogo zanimljivih mesta na koja možete otići a samo neka od njih su Muzej lala, velelepni Trg Dam, Voldenpark, naučno istraživački centar Nemo, Četvrt Jordan i mnoge druge.

najbolje-putno-osiguranje-za-holandiju

Ukoliko se opredelite da putujete u Holandiju korisno je da znate da je u njoj zdravstvo na visokom nivou, ali su zato i usluge poprilično skupe. Preporučuje se da se osigurate kupovinom povoljnog putnog osiguranja.

Takođe, zbog velike gužve u glavnom gradu Amsterdamu može se desiti da budete žrtva mnogobrojnih džeparoša.

Nakon toga, ostaje vam da se opustite i bezbrižno uživate u svim čarima koje nudi Holandija kao jedna od najuspešnijih zemalja Evrope. I u čarima Amsterdama.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *