Studiranje u Švedskoj i Finskoj: Najbolji fakulteti
Upis na osnovne studije
Kada govorimo o Švedskoj i Finskoj, upisna procedura na osnovne studije je slična.
Sve vezano za apliciranje na fakultete u Finskoj možete naći na sajtu Study in Finland. Troškovi aplikacije se plaćaju 100 evra. Tom prilikom se popunjava prijava za četiri željena programa, i administracija onog programa koji odobri vašu prijavu vas poziva da polažete prijemni.
Prijemni se polaže u Finskoj ili eventualno u Hrvatskoj ili Bugarskoj jer su te dve zemlje članice EU, a bliže su Srbiji nego Finska.
Da bi se upisao fakultet, neophodno je dostaviti sledeću dokumentaciju – diplomu i svedočanstva iz srednje škole prevedene na engleski jezik i overene kod sudskog tumača, kopiju pasoša, fotografiju, sertifikat o položenom engleskom jeziku IELTS ne stariji od godinu dana i dokaz da ste položili prijemni i da ste primljeni na fakultet u Finskoj.
Da biste dobili doravišnu dozvolu od strane Ambasade Finske u Beogradu, potrebno je podneti potvrdu iz banke da na računu imate 7.000 evra.
Celi proces prijavljivanja za bilo koji fakultet ili program u Švedskoj sprovodi se preko zajedničke aplikacije na vebstranici univerzitetskih prijava za Švedsku – University Admissions in Sweden, gde možete da napravite svoj profil, da se obavestite o postojećim programima, da se informišete o uslovima prijavljivanja i da na istom mestu dobijete konačan odgovor na vašu prijavu. Troškovi prijave su 100 evra.
Inače, šanse da studenti iz Srbije budu primljeni u Finskoj na studije su velike i zbog činjenice da Finci gledaju koliko se ljudi iz koje zemlje prijavilo na studije (prim.prev. Srbi još uvek nisu otkrili Finsku).
Što se tiče jezika, da biste pratili nastavu na finskom ili švedskom jeziku potrebno je besprekorno znanje do kojeg možete doći u samoj zemlji u školama koje organizuju besplatno učenje jezika za internacionalne studente.
Univerziteti u Finskoj i Švedskoj su najbolji univerziteti na svetu, stoga se tamo preporučuje školovanje i studiranje.
Srećno sa upisom, a pre nego što krenete na put, obavezno obezbedite najbolje putno zdravstveno osiguranje.
Univerziteti u Švedskoj
U Švedskoj se razlikuju dva tipa visokoobrazovnih institucija: univerziteti i univerzitetski koledži, i ukupno ih ima 51.
Svaki univerzitet daje veliki izbor programa i samostalnih kurseva. Jedan tipični kurs se obično sastoji od predavanja, seminara i na kraju pismenog ispita. Kada su u pitanju ispiti, jedan ispit se može polagati bezbroj puta, dok se ne položi.
Ukoliko student nakon trećeg puta ne položi ispit, ima pravo da traži drugog ispitivača. Ispiti su u 95% slučajeva pismeni. Nakon svih položenih ispita u jednom programu, radi se diplomski rad. Neki programi su tako koncipirani da se nakon diplomskog rada dobija zvanje magistra.
Švedski obrazovni sistem je inače baziran na negovanju kritičkog i analitičnog razmišljanja.
U glavnom gradu Stokholmu se nalazi univerzitet osnovan 1878.godine sa studijskim programima iz oblasti prirodnih nauka, političkih nauka, filozofskih i filoloških nauka, kao i medicine. Nalazi se na listi 100 najboljih univerziteta na svetu.
Predavanja na fakultetima koji čine Univerzitet u Malmeu (Malmö University) su koncipirana tako da podstiču studente da budu interaktivni na predavanjima i seminarima.
Pregled fakulteta – www.studyineurope.eu
Predavači u Švedskoj podstiču stalno svoje studente na rad.
Univerziteti u Finskoj
Finski univerziteti imaju odličnu reputaciju, a prema istraživanju, svi koji završe studije u Finskoj, osim obimnog praktičnog i teorijskog znanja u odabranoj oblasti, imaju razvijeno analitičko i sistematičko razmišljanje, a to su velike stavke u dobijanju posla.
Fakulteti su odlično i funkcionalno organizovani, a predavači vrhunski i dostupni studentima.
U Srbiji je lakše doći do predsednika nego do profesora – u Finskoj zaboravite na takvo neprofesionalno ponašanje. U Finskoj vas takođe niko neće terati da učite samo iz jedne knjige kako bi se prodaja iste povećala, kao što je slučaj u Srbiji.
U Finskoj se razlikuju univerziteti i politehničke visoke škole. Politehnički fakulteti su univerziteti primenjenih nauka – Universities of Applied Sciences.
Najveći, najstariji i najpopularniji univerzitet za studiranje se nalazi u glavnom gradu Helsinkiju. On broji 11 istraživačkih instituta i 11 fakulteta u oblasti teologije, medicine, prava, umetnosti, veterine, agrikulture, farmacije, ekologije, društvenih nauka, prirodnih nauka i psihologije.
Školarine i stipendije
Jedna je jako bitna razlika između studiranja u ovim zemljama a to je školarina. U Finskoj je studiranje besplatno, dok se u Švedskoj plaća.
U Švedskoj je prosečna cena školarine za internacionalne studente koji nisu EU 9.700 evra godišnje iz oblasti jezika, prava i društvenih nauka. Za programe iz oblasti prirodnih nauka cena se kreće oko 15.000 evra. Dok su programi iz oblasti medicine i umetnosti ubedljivo najskuplji.
U Švedskoj su zato besplatne doktorske studije. Zapravo, to nisu studije u klasičnom smislu već puno zaposlenje koje traje pet godina i nakon kojih dobijete zvanje doktora.
Imajući u vidu visoke troškove studiranja, Švedska nudi dosta stipendija. Švedski institut dodeljuje preko 500 stipendija za strane studente, mnogi univerziteti imaju sopstvene stipendije za pojedine programe.
S vremena na vreme bacite pogled na stranicu Study in Sweden, jer tu se nalazi najveća baza podataka vezanih za stipendije.
Kako su studije u Finskoj besplatne, stipendije ne postoje osim za doktorante.
Koliko je skup život u Švedskoj i Finskoj?
Kako je standard života i u Finskoj i u Švedskoj na visokom nivou, tako se mesečni troškovi za obe zemlje kreću oko 1.000 evra, što za Srbe nije jeftino. U Finskoj, ti troškovi mogu biti i veći jer se najskromniji privatni smeštaj kreće između 500 i 1.000 evra.
Najbolja varijanta je studentski dom za koji treba izdvojiti oko 230 evra.
Glavni i veliki gradovi su najskuplji, ali sa druge strane pružaju najviše studentu zbog bogatog kulturološkog života.
S jedne strane su studije u Finskoj besplatne, što je odlično, ali s druge strane iz tih razloga nisu omogućene stipendije kojim se pokrivaju mesečni troškovi pa se studenti snalaze radeći sezonske poslove. Što se tiče poslova, ukoliko profesori primete da student zapostavlja studije zbog njih, udariće mu zabranu.
Još jedna loša okolnost vezana za poslove je što većina njih zahteva poznavanje finskog jezika.
Studentska udruženja pri univerzitetima u Švedskoj su odlično organizovana po pitanju zastupanje društvenih i akademskih interesa studenata. Preko njih možete bukirati smeštaj u domu. Cena smeštaja varira u zavisnosti od veličine grada i kreće se između 210 i 500 evra.
U Švedskoj je dozvoljeno studentima da rade puno radno vreme.
Nakon što završite studije u Švedskoj ili Finskoj, slobodno možete u osvajanje sveta. Samo, da bi studentski i uopšte život bio bezbrižan, obezbedite povoljno životno osiguranje.