Blog

Putno osiguranje za Norvešku
23 Oktobra, 2016

Ako neku zemlju možemo nazvati zemljom iz bajke, onda je to Kraljevina Norveška. Norveška je bogata, lepa i sigurna zemlja, dok njeni stanovnici važe za najsretnije i najdugovečnije ljude na svetu.

Cena putnog osiguranja za Norvešku

Cena putnog osiguranja se često menja i zavisi od više faktora. Cena je različita za različite destinacije, broj dana, godišta putnika, vrste putovanja, da li je individualna ili porodična polisa, kao i visine osigurane sume i osiguravajuće kuće.

U ovom trenutku, na period od 15 dana, cena putnog osiguranja za Norvešku bila bi od 1,333 – 1,871 RSD po osobi zavisno od toga za koju se osiguravajuću kuću odlučite i koji nivo zaštite želite.

Na period od 90 dana, putno osiguranje za Norvešku za 1 osobu sada bi koštalo od 6,300 – 10,488 RSD. Za tačnu cenu, najbolje je da pošaljete besplatan upit za putno osiguranje preko naše forme, a mi ćemo brzo pronaći najbolje rešenje za Vaše putovanje.

Gde se nalazi Norveška – zemlja fjordova i polarnog sunca?

norveska-putovanje

Na samom severu Evrope, na Skandinavskom poluostrvu, smeštena je Norveška. Obalu Norveške zapljuskuje Atlantski okean, dok je kopnom povezana sa Finskom, Švedskom i Rusijom.

Pod Norveškom vlašću se danas nalazi i grupica arktičkih ostrva Svalbard.

Gledano iz „ptičije perspektive“, Norveška je dugačka zemlja sa najrazuđenijom obalom na svetu. Norveška se zbog reljefa svoje obale naziva „zemljom hiljade fjordova“, a zbog geografskog položa i „zemljom polarnog sunca“.

Najserevnija tačka Evrope se nalazi u Norveškoj.

Najdublje jezero (514 metara) u Evropi se nalazi u Norveškoj – Hornindalsvatnet.

Sogne fjord je najpoznatiji i najveći fjord u Norveškoj. Nalazi se na zapadu Norveške, dubok je 1.200 metara i dugačak 180 kilometara. Sogne fjord nije prekriven ledom, leti temperatura ide do 25°C, te je moguć život na njemu.

Tokom zime se fjord pretvara u raj za ljubitelje skijanja i snega. Inače, dva najveća nacionalna parka Norveške se nalazi u sklopu Sogne fjorda.

Norveška je podeljena na 19 administrativnih okruga, a glavni grad čitave zemlje je Oslo. Ostali veliki i značajni gradovi u Norveškoj su Bergen, Stavanger, Trondhajm itd.

Klima u Norveškoj

putno-zdravstveno-osiguranje

Norvežani imaju običaj da kažu – Ne postoji loše vreme, samo loš izbor odeće. Znači, nije Norveška hladna koliko mislite da jeste, nego nemate dovoljno debeo džemper i jaknu kako bi „preživeli“ norvešku zimu.

Ljudi uglavnom zamišljaju Norvešku kao ledeno prostranstvo, ali ona to nije. Kako je Norveška dugačka zemlja, u zavisnosti gde se nalazite, razlikuju se klimatski uslovi.

Zbog uticaja Golfske struje, Norveška je toplija u odnosu na druge zemlje koje se nalaze na istoj geografskoj širini i dužini.

U Oslu se zimi najniža temperatura kreće oko -10°C, a leti se najviša temperatura kreće oko 20°C.

Bergen je poznat po padavinama, u Stavangeru su leta veoma prijatna i povoljna za bavljenje poljoprivredom, dok je Trondhajm najhladniji veći grad.

Priobalni deo karakterišu česte padavine i jaki vetrovi, dok je sama unutrašnjost zemlje u znaku oštre, planinske klime. Najledeniji deo Norveške, gde vlada subarktička klima, jeste sam sever zemlje.

Prirodni fenomeni kao što su polarna noć, polarni dan i polarna svetlost (aurora borealis) se mogu videti u Norveškoj. U zavisnosti od geografskog položaja varira trajanje polarnog sunca.

Polarna svetlost se može videti u pojedinim delovima severne Norveške i svi oni koju su imali priliku da je vide, nisu ostali ravnodušni. Svetlost se u raznim bojama preliva nebom i treperi kao san pred vašim očima.

Možemo slobodno reći da je polarna svetlost zadužena za prirodnu „diskoteka“ atmosferu.

Mesto Tromse je naročito poznato među turistima koji vole polarnu svetlost. Tromse je poznat i pod nazivom „kapija Arktika“.

Kako stići do Norveške – zemlje snova?

sta-videti-u-norveskoj

Pre bilo kakvog putovanja obavezno nabaviti putno osiguranje jer ako vam zatreba medicinska pomoć u Norveškoj, a nemate norvešku platu u džepu, nećete se dobro provesti.

Prosečna plata u Norveškoj je 4.500 evra, tako da troškovi svega, naročito u domenu zdravstva, idu rame uz rame s platom. Sve u svemu, da vam ne bi preseo potencijalni odlazak kod vikinškog lekara, osigurajte se.

Najbolje je posetiti Norvešku tokom leta, osim ako niste ljubitelj skijanja.

Oslo je od Beograda udaljen 2.274 kilometara, od Bergena 2.627 kilometara, od Stavangera 2.400 kilometara.

Norveška ima jednu vremensku zonu i ona se podudara sa srpskom.

Najbrže i najbolje do većih gradova u Norveškoj se dolazi avionom. Na žalost, nije uveden direktan let do Norveške.

Povratna karta do Osla sa avio-kompanijom Swiss košta 218 evra, sa presedanjem u Cirihu.

Aerodrom Gardermoen je udaljen 48 kilometara od centra Osla i važi za drugi po redu najprometniji skandinavski aerodrom. Pored aerodroma u Oslu, aerodromi se nalaze u Bergenu, Trondhajmu, Stavangeru, Bodeu, Tromseu, Olesundu.

Za one koji se boje letenja, a nemaju problem sa drumskim klackanjem, tu su autobusi. Cena povratne karte na relaciji Beograd – Oslo se kreće oko 30.000 dinara.

Putovanje automobilom je najskuplja i najzamornija varijanta. Ali i najromantičnija.

Boravak u Norveškoj – zemlji vikinga

putno-osguranje-za-skandinaviju

Za građane Srbije važi pravilo da mogu bez vize, samo sa važećim biometrijskim pasošem, da borave u Norveškoj do 90 dana.

Norveška je bezbedna zemlja čiji putevi i saobraćaj besprekorno funkcionišu.

Ambasada Norveške se u Beogradu nalazi na adresi Milentija Popovića 5a (opština Novi Beograd). Aktivan je sajt www.norveska.org.rs

Norveška je bezbedna zemlja čiji putevi i saobraćaj besprekorno funkcionišu.

Službeni jezik je norveški. On spada u indoevropsku porodicu severnogermanskih jezika. Norveški odlikuje veliki broj dijalekata. Na severu Norveške se može čuti i laponski jezik.

Zvanična valuta je norveška kruna (1 NOK=0,1119 EUR). Dok je nedavno svetom harala famozna SEKA (svetska ekonomska kriza), na poziciji najstabilnije valute se nalazila norveška kruna.

Pozivni broj za Norvešku je +47 ili 0047. Pozivni broj za Oslo je 2.

Telefoni za hitne slučajeve su sledeći:
Hitna pomoć 113
Policija (sa mobilnog) 111
Vatrogasci 110

Skijanje u Norveškoj – raj za ljubitelje snega

kupovina putnog osiguranja za norvesku

Bela boja je nezvanična boja Norveške, naročito u periodu od novembra do maja meseca.

Po broju otvorenih skijališta, Norveška se nalazi na trećem mestu u svetu (posle Amerike i Austrije). Skijanje je, ako niste znali, nacionalni sport Norveške.

Ukoliko se odlučite da zimu provedete na skijama u Norveškoj, obezbedite sebi putno osiguranje sa ski-rizikom.

Najpoznatija i najbolja skijališta u Norveškoj su – Hemsedal, Narvik, Kvitfjel, Oppdal, Voss, Norefjell, Strandafjellet, Trysil, Hafjell i Geilo. Najveće među pomenutima je skijalište Trysil (na tri sata od Osla). Skijalište Bergen je 1994. godine bilo domaćin zimskih olimpijskih igara.

Skijališta su prilagođena porodičnim snežnim aktivnostima. Znači, pored skijanja možete se klizati na ledu, pecati na ledu, voziti sankama koje vuku psi.

Mesto Lyngen je jedno od retkih skijališta na svetu odakle možete imati pogled na okean. Za ljubitelje ekstremnih sportova se organizuje snowkiting. Najpribližnija definicija za reč snowkiting je skijanje na ledu uz pomoć zmaja.

Saznajte više o skijanju i zimovanju u Norveškoj.

Norveški hoteli od snega i leda

putno-zdravstveno-osiguranje-za-norvesku

Poslednjih godina su sve popularniji skandinavski hoteli od leda koji se prave tokom zime, a otapaju s prvim prolećnim suncem. Obroci unutar hotela su prilagođeni arktičkim uslovima, kao i sama unutrašnjost hotela.

Kreveti jesu od leda, ali su prekriveni krznom od irvasa, dok se za spavanje koriste specijalne vreće koje ne dozvoljavaju telu da se ohladi. Konstantna temperatura u hotelu se kreće oko -7°C.

Najpoznatiji hotel od leta u Norveškoj je Igloo i nalazi se u mestu Alta.

Bacite pogled na sajt www.sorrisniva.no i organizujte sebi najtoplije ledeno venčanje.

Ko kaže da su najbolji muzički festivali na plaži, nije posetio Ice Music Festival koji se svake godine organizuje početkom februara u gradu Geilo. Radi se o jedinstvenom festivalu gde je sve u znaku leda, uključujući i instrumente!

Zaobiđite Exit i posetite www.icemusicfestival.no

Svi Norvežani su milioneri

norveska-putovanje-2

Nedavno je vlast u Norveškoj za javnost imala sledeću izjavu – Svaki stanovnik Norveške je teorijski milioner. I jeste tako.

Vrednost norveškog naftnog fonda je najveći na svetu. Norveška spada u jedne od najvećih svetskih izvoznika nafte i prirodnog plina. Takođe spada i u najveće izvoznike morske hrane.

Plate su visoke, kao i životni standard. Norveška je zemlja u kojoj se stanovnici takmiče između sebe za što bolje obrazovanje i posao.

Preko 90% Norvežana poseduje svoju kuću ili stan, minimun jedan automobil i brvnaru.

Preduslov za srećan i dugovečan život upravo i jeste mogućnost ostvarivanja sopstvenog stambenog prostora.

Cene prehrambenih proizvoda su za 60% skuplje u odnosu na cene zemalja EU, ali zato nezaposlenih i gladnih nema.

Norveška je, za sada, obećana zemlja u koju hrle stranci (naročito visokoškolovani kadar). Srbi i Sirijci sanjaju Nemačku, a Nemci sanjaju Norvešku.

Norvežani nisu članica EU, niti žele da joj se priključe.

Uslovi rada u Norveškoj važe za najhumanije na svetu. Plate su visoke i redovne, a radno vreme traje 7,5 sati.

Prosečnom platom Norvežanin pokrije sve osnovne životne troškove i ostane mu dovoljno za organizaciju socijalnog i kulturnog života.

Glavni grad Vikinga – Oslo

putno-osiguranje-za-oslo

Prema poslednjem popisu stanovništva, Norveška broji oko četiri i po miliona stanovnika od kojih 600.000 živi u glavnom gradu Oslu. Oslo se nalazi u jugoistočnom delu Norveške, na nekih 520 kilometara udaljenosti od Stokholma.

Oslo je trgovinski, industrijski, bankarski i kulturni centar Norveške. Ujedno je i najskuplji za život.
Oslo je pretežno brdovit grad. Kako je smešten u zalivu Skagerak, on je i lučki grad okružen malim ostrvima. Pored ostrva, Oslo je okružen i malim jezerima.

Posetite zvanični sajt grada www.visitoslo.com koji pruža informacije vezano za smeštaj, cene, šta posetiti, kako i gde se najbolje provesti.

Najeftiniju, a ujedno i ukusnu, večeru možete priuštiti u kvartu Torggata. Ulica Rosenkrantz je poznata po pabovima i noćnim klubovima. Nacionalno piće je aquavit ili akevitt, a tradicionalna brza hrana je pelse.

Pelse je kobasica u hlebu od krompira sa prženim lukom, kečapom i senfom. Akevitt je žestoko alkoholno piće koje se pravi od krompira i aromatizuje nekim biljem (anis, kim, kolijander itd.). Akevitt najbolje idu uz dimljenu ribu ili neku divljač.

Saznajte više o Oslu.

Posetite mirni i kišni Bergen

putno-osiguranje-za-norvesku

Bergen je sa svojih 400.000 stanovnika drugi po veličini grad u Norveškoj. Bergen se nalazi na zapadu Norveške i okružen je planinama. Nekoliko ostrva ga „štite“ od ledenog Severnog mora.

Stari deo Bergena pod nazivom Bryggen (prim.prev. nemačko pristanište) je turistima najatraktivniji deo grada prepun suvenirnica i kafića.

Bryggen odlikuje srednjovekovni duh, a bitno je pomenuti da se nalazi na spisku svetske baštine UNESKO. Tokom svoje duge istorije, ovaj stari i trgovački deo grada je nekoliko puta goreo.

Danas ga takođe, kao i nekada, čine drvene kuće i uzane ulice.

Bergen je poznat i po svojoj ribljoj pijaci (fisketorget). Najpoznatija norveška namirnica je sirova sušena i posoljena riba. Oko same riblje pijace se nalazi puno porodičnih ribljih restorana u kojima možete uživati u norveškoj kuhinji prepunoj morskih specijaliteta.

Norvežani su u svetu poznati po lovu na kitove.

Bergen je pretežno miran grad u kojem od ludog noćnog provoda skoro pa nema ništa.

Bergen je za one koji žele da pored kamina, u tišini ili prijatnoj muzici, gustiraju piće i morsku hranu. Bergen obiđite na iznajmljenom biciklu i obavezno kupite najpoznatiji norveški suvenir – figuricu trola.

Norveška prestonica nafte – Stavanger

sta-videti-u-norveskoj

Stavanger je četvrti po veličini grad u Norveškoj. Grad se nalazi na zapadu Norveške i broji oko 130.000 stanovnika. Stavanger je mali ali kosmopolitski grad u kojem pored norveškog možete čuti balkanske jezike, engleski, turski i poljski jezik.

Stavanger ima status grada od 1125. godine, ali je postao naročito poznat i omiljen nakon otkrića nafte u Severnom moru (druga polovina 20.veka).

Pored toga što predstavlja glavno središte naftne industrije u Norveškoj, on je 2008. godine bio proglašen evropskom prestonicom kulture.

Pokraj Stavangera se nalaze najlepše peskovite plaže u Norveškoj. Stavanger je grad muzeja i galerija. Najstarija norveška katedrala se nalazi u samom gradskom jezgru Stavangera.

Najznačajnija norveška katedrala se nalazi u Trondhajmu i u njoj se i dan danas krunišu norveški kraljevi.

Kada god planirate da posetite Kraljevinu Norvešku, nećete pogrešiti.

Norveška je zemlja koja će svojom prirodom i radom da osvoji vaše srce i um. Jedino što ćete poželeti jeste da i vaša realnost postane bajkovita i norveška, uprkos minusu.

Na samo zbog minusa, obezbedite sebi najpovoljnije putno zdravstveno osiguranje.

Za tačnu cenu, najbolje je da pošaljete besplatan upit za putno osiguranje preko naše forme, a mi ćemo brzo pronaći najbolje rešenje za Vaše putovanje.

osiguranje-baner