Da li treba putno osiguranje za Grčku?
Poslednjih godina je praksa pokazala da Srbi najviše vole da leto provedu na jednom od mnogobrojnih grčkih letovališta. Praksa je takođe pokazala da je samo uz obezbeđeno putno zdravstveno osiguranje letovanje u Grčkoj sigurno.
Cena putnog osiguranja za Grčku
Cena putnog osiguranja se često menja i zavisi od više faktora. Cena je različita za različite destinacije, broj dana, godišta putnika, vrste putovanja, kao i osigurane sume i osiguravajuće kuće.
U ovom trenutku, za dve osobe koje bi putovale na period od 10 dana za Grčku, cena putnog osiguranja tokom leta bila bi od 1,827-2,570 RSD po osobi zavisno od toga za koju se osiguravajuću kuću odlučite i koji nivo zaštite tražite.
A kod porodične polise na isti period sada koštala bi od 2,572-3,503 RSD.
Za tačnu cenu putnog osiguranja za Grčku, najbolje je da pošaljete besplatan upit za putno osiguranje preko naše forme, a mi ćemo brzo pronaći najbolje rešenje za Vaše putovanje.
Šta sve treba znati pre puta u Grčku?
Za početak, građani Srbije mogu bez vize, samo sa važećim biometrijskim pasošem, da borave u Grčkoj do devedeset dana. Kako ne bi imali problem sa izlaskom iz Grčke, poželjno je proveriti da li su grčki carinici udarili pečat u pasoš prilikom ulaska u zemlju.
Svake godine je internet preplavljen pitanjem da li je za Grčku potrebna međunarodna vozačka dozvola.
Prema zvaničnom grčkom zakonu nije dozvoljeno da pripadnici zemalja koji nisu EU voze bez međunarodne dozvole kroz i po Grčkoj. Ali je dugogodišnja praksa pokazala da grčka saobraćajna policija ne traži Srbima na uvid niti zeleni karton, niti međunarodnu dozvolu. (bitno je imati važeću saobraćajnu dozvolu)
Trenutna cena međunarodne vozačke dozvole košta 30 evra u trajanju do tri godine. Znači, 30 evra vas deli od bezbrižne vožnje kolima po Grčkoj.
Ukoliko put do Grčke planirate kroz Makedoniju, neophodno je imati na uvid polisu osiguranja od odgovornosti tj. zeleni karton na makedonskoj granici.
Ukoliko prolazite kroz Bugarsku, neće vam biti potrebna niti međunarodna dozvola, niti zeleni karton.
Ukoliko put planirate avionom, treba znati da se najvažniji aerodromi u Grčkoj nalaze u Atini, Solunu, Kritu, Krfu, Rodosu. Mada i mnoga veća ostrva takođe imaju internacionalne aerodrome.
Tako možete brzo stići do vaše odrednice ukoliko su to prelepa grčka letovališta
Ambasada Grčke u Beogradu se nalazi na adresi Francuska 33 i zaposleni su dostupni za odgovore na vaša pitanja.
Putujte za Grčku osigurani – vratite se zdravi
Grčka jeste bezbedna i bliska zemlja Srbiji, ali kao što nikada ne znate da li ćete naleteti na saobraćajca koji je ustao na levu nogu. Nikada ne znate hoćete li se razboleti ili doživeti neku nezgodu zbog koje će vam biti neophodna polisa putnog osiguranja.
Dakle, pravo pitanje je da li je potrebno putno zdravstveno osiguranje za Grcku?
Bilo je dosta primera srpskih turista kojima nije dozvoljeno i omogućeno zbrinjavanje i lečenje u nekoj od grčkih medicinskih institucija. Čak i u situacijama hitnog slučaja, jer nisu bili osigurani.
Bilo je i takvih situacija da se pruži pomoć, ali ne i da se lica puste iz bolnice pre nego što se ne izmire svi troškovi. Još jedna neprijatna činjenica je vezana za nezainteresovano medicinsko osoblje. Tako da je poželjno imati prilikom boravka u bolnici nekog bliskog.
Privatne klinike su papreno skupe, a državne klinike po malim mestima koliko god bile neopremljene i neugledne, naplatiće svoju uslugu i rutinski pregled po neprihvatljivo visokoj ceni.
Znači, ako vas tako mala suma deli od toga da se vozite putevima Grčke bez straha od policije, zašto biste sebe doveli u situaciju da vam život bude ugrožen jer nemate kupljenu polisu putnog osiguranja?
Setite se samo narodne umotvorine – Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji – i složićete se, sigurnije je platiti na mostu.
Napominjemo da Republički fond za zdravstveno osiguranje nema sklopljen sporazum sa Grčkom. Tako da tu činjenicu treba istaknuti jer Srbi najviše letuju upravo na grčkom primorju.
Pre puta je najbolje obezbediti u nekoj od privatnih osiguravajućih kuća polisu i ne oslanjati se na nesigurnu državnu instituciju. Polisu putnog osiguranja je inače nemoguće poručiti iz inostranstva, u ovom slučaju iz Grčke.
U zavisnosti koliko dana boravite u Grčkoj, kao i da li je u pitanju individualno ili porodično osiguranje, variraju i cene paketa.
Koji paketi osiguranja postoje i koje su cene?
Cena individualnog putnog osiguranja za Grčku (za deset dana) se kreće oko hiljadu dinara.
Cena porodičnog putnog osiguranja (takođe za deset dana) se kreće oko dve i po hiljade dinara.
Osiguravajuće pokriće ide do 30.000, pa čak i do 40.000 evra!
Pre potpisivanja ugovora, dobro proverite sa agencijom za osiguranje šta dobijate i koje stavke sve pokriva vaše putno osiguranje. Kao i u životu, što je putno osiguranje jeftinije, to manje stavki pokriva.
Standardni paketi pokrivaju troškove nastale usled problema sa zdravljem, a vip paketi pokrivaju i pravne, prevodilačke usluge, kao i novčane pozajmice, pomoć pri krađi prtljaga i ličnih dokumenata.
Život je jedan, i ne dozvolite da skupo prođete zbog jeftine usluge, ili još gore, nepostojeće.
Da li je bezbedno letovati u Grčkoj?
Kao što smo rekli, Grčka jeste bezbedna zemlja za odmor. Nema terorističkih napada, a smanjen je i broj protesta koji su bili održavani zbog loše ekonomske situacije u Grčkoj.
Grci se inače trude da turisti što manje osete njihove državne probleme. Njihova loša ekonomska situacija je ispala dobra po srpski budžet jer su cene smeštaja i hrane smanjene u odnosu na nekada.
Pre nego što poverujete nekom srpskom tabloidu i prepustite se panici i otkažete put za Grčku (zbog izbeglica s Bliskog Istoka i sl.), popričajte sa ljudima iz okruženja koji su neko vreme proveli u Grčkoj.
Saznajte šta se tamo zapravo dešava – a ništa se specijalno ne dešava što bi trebalo vas kao turistu da zanima.
Najveći problem koji su Srbi ove godine imali sa Grcima jeste problem prenosa hrane preko grane.
Naime, Grci su rešili da sankcionišu paradajz-turizam po kojem su Srbi poznati.
Vole Grci Srbe, ali ne toliko da srljaju u apsolutni ekonomski krah. Znači, ostavite sarme i pasulj kod kuće, a za novac kojim biste punili kupus ili paprike kupite suvlaki ili giros.
Pored toga, od prošle godine kako kažu mnogi naši turisti, na granici su insistirali da ko nije imao polisu putnog osiguranja, kupi na licu mesta, gde je pet puta skuplja.
Šta sve pokriva putno zdravstveno osiguranje i da li je obavezno?
Preporučuje se da lična dokumenta, novac, vredne stvari i prtljag ne ostavljate u kolima ili na plaži. I da sa sobom uvek nosite fotokopiju pasoša.
Grčka je bila i ostala u srcima i sećanjima srpskih turista, i mi želimo da se ta tradicija i osećaj nastave, a to je izvodljivo jedino uz bezbrižno putovanje koje doprinosi najpovoljnije putno osiguranje za Grčku, koje može da bude u vašim rukama preko interneta i putem emaila.